Wyżyna Teatralna 2020

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów


SPEKTAKLE


Uwaga!

W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa

na każdy spektakl festiwalu oraz na warsztaty obowiązuje osobna rezerwacja miejsc.

Rezerwacji można dokonać pod numerem 573 292 666.


Latający Teatr Kantorowi, Wielopole Skrzyńskie
"WAŻNE OKNO. Hommage dla Marii Stangret."

fot. Damian Budziwojski

Koncepcja reżyserska, scenograficzna i muzyka: Paweł Passini

Występują: Monika Adamiec, Karina Góra, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski.

Światła: Marcin Nawrocki

Latający Teatr Kantorowi to ogólnopolski projekt artystyczny realizowany od 2019 r., skupiający twórców autorskich teatrów offowych. Celem projektu jest spotkanie i wspólna twórcza praca w miejscu dla teatru szczególnym, w Wielopolu Skrzyńskim. Tu, pod kierunkiem zaproszonego reżysera, odbywają się warsztaty teatralne w wyniku których powstaje spektakl. W lipcu 2020 r. zaproszenie do udziału w projekcie przyjął twórca i dyrektor neTTheatre – Paweł Passini.

„WAŻNE OKNO. Hommage dla Marii Stangret” to poetycka podróż przez klisze pamięci,do której zaprasza Latający Teatr Kantorowi. Spotkaliśmy się w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora. Z pomnika na rynku już po chwili dołączyła do nas Zosia, a za nią Matka Helena - Penelopa i jej siostry,wszystkie wyglądające powrotu Odysa podróżującego tratwą „Meduzy”.
Teraz Ciebie zabieramy na tę wyprawę, i - jeśli czytasz te słowa - znaczy, że nasza wspólna podróż już się rozpoczęła... Każdy z nas ma swoją Itakę, swoje Wielopole.
Dla nas, ludzi teatru, który nagle pozbawiono widzów, droga powrotu zawsze prowadzi przez otchłań sceny.
Czy przyjmiesz naszą zbłąkaną Tratwę w swoim porcie?

Paweł Passini

Spektakl przygotowany w Wielopolu Skrzyńskim miejscu narodzin Tadeusza Kantora, reżysera, scenografa, malarza, performera. Spektakl w hołdzie wspaniałemu artyście w 105 rocznicę urodzin i 30 rocznicę śmierci.

Pokaz przedpremierowy
Czas trwania: 70 min.

 


Przemysław Gąsiorowicz, Lublin
"GOMBROTYPY"

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Gąsiorowicz
Wykonanie: Przemysław Gąsiorowicz.
 

Monodram w wykonaniu Przemysława Gąsiorowicza oparty na fragmentach utworów: „Ferdydurke”, „Ślub”, „Kosmos”, „Operetka”, „Historia”, „Dziennik” - Witolda Gombrowicza.

Spektakl jest skonstruowany z monologów ośmiu diametralnie różnych od siebie postaci. Pojawiają się: Urzędnik bankowy („Kosmos”), Ojciec („Ślub”), Belfer („Ferdydurke”), Dyktator Mody, Arystokrata, („Operetka”), Witold („Historia”) i Henryk („Ślub”). Całość kończy się krótkim monologiem zaczerpniętym z „Ferdydurke” i „Dziennika”, traktującym o Formie determinującej życie każdego z nas, który jest dopełnieniem i pointą spektaklu. Monodram ten łamie klasyczny podział na scenę i widownię: niektóre z postaci wchodzą w bezpośrednie relacje z poszczególnymi widzami.

FESTIWALE I NAGRODY:
  • II nagroda na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (maj 2009).
  • I nagroda (w kategorii aktor zawodowy) na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (listopad 2007);
  • Nagroda za monodram na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu (październik 2006);
  • Międzynarodowy Festiwal Teatru "Malta" w Poznaniu (lipiec 2006).
Premiera: 15.10.2005 r.
Czas trwania: ok. 50 min
 
 

Social Maszyna, Maszewo
"More(A)more Baby"

 

fot. Justyna Grzybowska

Reżyseria: Anna Giniewska
Występują: Nastia Miedviedieva, Lesja Szulc
Światło, technika: Andrzej Buła

To historie kobiet doświadczonych, zakochanych, naiwnych, zmęczonych, spełnionych, zamyślonych, mądrych, opiekuńczych, troskliwych...., które łączy poszukiwanie miłości i akceptacji. W pozytywny sposób staramy się pokazać, że każda z nas jest wyjątkowa. Siła relacji bab tkwi w byciu razem bez względu na wszystko. „...Pomiędzy zamknięciem i otwarciem drzwi chcemy zobaczyć więcej...”
Spektakl powstał dzięki współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Goleniowie.

Data premiery: 8.03.2020 r.
Czas trwania: 40 min.


Nastya Miedviedieva, Goleniów
"Moja Gra"


Reżyseria: Daniel Jacewicz
Występuje: Nastya Miedviedieva
(zrealizowano w Teatrze Brama, Goleniów)

Monodram w wykonaniu Nastyi Miedviedievej jest słodko-gorzką grą z własnym życiem, postanowieniami i celami. Świadomość własnych problemów staje się faktem sztuki. Nabierzmy dystansu i zobaczmy swoje cudowne ułomności. Nasz raj nie musi być smutny. Nie wszystko musi być poważne. Każda gra ma swoje zasady. Jest tylko pusta przestrzeń i my, ci którzy grają.  Warto zagrać, by zmienić perspektywę. Spektakl Moja gra jest autorską wypowiedzią, która w zabawny i lekki sposób opowiada o trudach wyborów. Jest to wyjątkowe i zwyczajne spotkanie reżysera i aktorki, spotkanie doświadczeń i wrażliwości dwójki ludzi.

Nastya Miedviedieva: Aktorka, reżyser, animator kultury, pedagog, instruktor teatralny. Liderka autorskich programów warsztatów twórczych dla dzieci i dorosłych, amatorów i profesjonalnych aktorów. Aktywny uczestnik międzynarodowego ruchu The ItinerAnts. Ukończyła studia aktorskie na Wydziale Teatru Animacji Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie (Ukraina). Od 2014 roku mieszka i tworzy w Polsce, współpracowała artystycznie z Teatrem Brama, teatrami Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej oraz Zamkiem Książąt Pomorskich.

Data premiery: styczeń 2019 r.
Czas trwania: 60 min.


 Adam Sokolnicki, Głębokie
"Lęk Paranoika"

Scenariusz: Adam Piekarzewski
na podstawie utworu Stephana Kinga ,,Paranoid: A. Chant"

Akcja spektaklu tylko na pozór toczy się w świecie urojeń chorego człowieka. Tak naprawdę opowiada ona o toksycznej rzeczywistości, z którą spotykamy się każdego dnia. Fałszywi demagodzy, lęk przed drugim człowiekiem, chorobliwa podejrzliwość, zwątpienie w jakiekolwiek wartości. Uświadomienie sobie prawdy o tym, co nas boli i dotyka może stać się pierwszym krokiem do odważnego zaświadczenia o ukrytej na dnie naszego serca nadziei... 

 Data premiery: 2014 r.
Czas trwania: 25 min.

 


Teatr NOTOCO, Kraśnik
"Ciała"

Reżyseria: Monika Nitkiewicz-Mitrut
Scenariusz: Monika Nitkiewicz-Mitrut i zespół
Scenografia: Monika Nitkiewicz-Mitrut, Maciej Mitrut
Choreografia: zespół

Występują: Zuzanna Gajewska, Wiktoria Kocjan, Wiktoria Michalczyk, Olga Nitkiewicz

Co mówi do ciebie odbicie w lustrze? Czy widzisz swoje ciało takie jakie jest naprawdę? A ten głos w twojej głowie, jak często mówi, że cię nienawidzi? Dlaczego twoje ciało i umysł nie mówią tego samego? Dlaczego w to, co przychodzi z zewnątrz, wierzymy bardziej? Pytania można mnożyć, czy uda się chociaż częściowo na nie odpowiedzieć w spektaklu „Ciała”? Bohaterki zabiorą nas w podróż do wnętrza siebie. W podróż do źródeł swojej cielesności, kobiecości, mrocznych zakamarków duszy, w których mieszka niejeden potwór. Czy jesteśmy w stanie tego potwora oswoić, żeby jadł nam z ręki jak wierny pies? I czy tak naprawdę o to w tym chodzi?

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA: Grand Prix Zwierciadła Lublin 2020

Data premiery: 17.09.2020 r.
Czas trwania: 25 min
 


Zespół Groch, Jaworzno
"DESPEKT"

Reżyseria: Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Scenariusz: Zespół
Muzyka: Mateusz Wiktorowicz`
Scenografia: Zespół
Światło i dźwięk: Barbara Wójcik-Wiktorowicz

Występują: Martyna Łukaszuk,Maria Surmacz, Szymon Tański.

W tym roku szkolnym spróbowaliśmy podjąć tematy nam najbliższe, jak pierwsza miłość, potrzeba akceptacji i zrozumienia, miłość w rodzinie lub jej deficyty. Czy rodzice mnie kochają, czy tylko odgrywają przede mną sceny ? - z takimi wątpliwościami walczy bohaterka. Bohater męski - inny charakter , u nas okazał się romantyczny i naiwny. Wierzy, że znalazł swoją drugą połowę. Widz może zadać sobie pytanie, na ile jesteśmy w stanie uwierzyć w to co widzimy. Czy miłość nie jest zaślepieniem?

Łatwo młodzieży sobą manipulować. Zwłaszcza, gdy siedzimy bezpiecznie w swoim pokoju i rozmawiamy za pośrednictwem mediów internetowych.
Po co to robią? Czego oczekują od siebie i świata?
Gdzie jest prawdziwa miłość, gdzie jest przyjaźń, taka gruntowna i wspierająca w trudnościach? Na kim możemy polegać? 
Na te pytania próbują odpowiedzieć sobie młodzi bohaterowie , których wcielenia zbudowali szósto i siódmoklasiści. Postarali się otworzyć i mówić od siebie i własnym językiem.

Muzykę specjalnie dla nas przygotował starszy kolega - Mateusz Wiktorowicz , który z wielką pasją podszedł do tematu. Jest to jego pierwszy taki eksperyment muzyczny .

Groch: To młodziutki zespół stażem i trzeba dodać , że to ich pierwsza lecz skrupulatnie przygotowywana premiera. Podobnie debiut na Festiwalu Młodzieżowym. Młodzi przez kilka miesięcy prowadzili rozmowy z, których zbierali przemyślenia i ważne obserwacje. Z nich tekst został stworzony. Wielu dorosłych mogłoby się w tym przejrzeć, jak i nie jeden dorastający nastolatek. Problem akceptacji, pierwszych miłości, relacji z rodzicami jest tutaj kanwą do opowiedzenia historii bohaterów: Sonii i Pawła. Umiejętność wychodzenia z kłopotliwych sytuacji , bunt to temat, który stał się dla nas istotny podczas budowania tego spektaklu.

PREMIERA
Czas trwania: 30 min

 


Teatr Straszydełka, Ulan-Majorat
"DE'FORMA"

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenografia: Sławomir Żyłka


„DE’FORMA” MONODRAM W WYKONANIU JULII SPOSÓB
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to przede wszystkim rozważania o formowaniu się człowieka. O tym, jak jest on stale skazywany na wpływy zewnętrzne. Skazywany na konieczność odpowiedzi na własne pytania: – Kim jestem? - Czy jestem sobą i co to oznacza? - Czy w ogóle można być „sobą”? Poszukiwanie odpowiedzi… Efektem tych poszukiwań są sytuacje nonsensowne i satyryczne. Problem młodzieńczej niedojrzałości, problem „gęby – maski” przybieranej wobec innych, rozważania na temat „upupienia” jednostki… to porusza Julia Sposób w swoim monodramie „DE’FORMA” zainspirowanym fragmentem powieści.

PREMIERA
Czas trwania: 20 min 


"JA… SIOSTRA FRIDY"

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenografia: Sławomir Żyłka

„JA… SIOSTRA FRIDY” W WYKONANIU NATALII DYJAK
Magdalena Carmen Frieda Kahlo Calderón (1907– 1954) Frida była postacią wyjątkową, wyjątkowe było jej malarstwo i całe jej życie. Korzystała z niego, jak tylko mogła, chociaż ono nie było dla niej łaskawe. Fascynowała wszystkich interesującą urodą i wyjątkowym talentem. Natalię Dyjak także zauroczyła charyzmatyczna osobowość Fridy. Historia jej życia to wyrazisty materiał sceniczny.


Teatr Poezji ŁOK, Łuków
"OKRUCHY POETYCKIE"

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenografia: Sławomir Żyłka

„OKRUCHY POETYCKIE”
Prezentacja recytatorska poezji i prozy przez Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. W recytowanych tekstach rozbrzmiewają zawiłości ludzkiej natury artykułowane językiem artystycznym. Kacper Siwiak na eliminacjach wojewódzkich 65.OKR za swoją prezentację zdobył nominację na eliminacje ogólnopolskie, które odbędą się w Ostrołęce. Maciej przygotował prezentację specjalnie na WYŻYNĘ 2020.

 


 GOSPODARZE


 MMS impro, Ruda-Huta
"NieWielka Improwizacja"

 

Reżyseria: Марчин
Scenariusz: Марчин
Choreografia: Саймон
Występuje: импро

NieWielka improwizacja to mrożąca pot z czoła opowieść o trzech utalentowanych naukowcach, których marzeniem jest zmutowanie wirusa kataru i wycieczka w kosmos. Żeby osiągnąć swoje cele imają się różnych dziwacznych eksperymentów. Aktualnie zamierzają sprawdzić cierpliwość gości festiwalowych w niewielkiej wiosce nad Bugiem. Na drodze do szczęścia staje im ich tymczasowy wróg Zaraznikov. Bezwzględność Zaraznikova odbiera im 50% mocy, polskie znaki i 1/2 obiektów testowych, których od lat poszukiwali błąkając się po festiwalach teatralnych. Czy nasi bohaterowie stawią czoła potom? Czy Zaraznikov podda się szczepionce? A może potrzebna będzie im Twoja pomoc? Tego nie wie nikt, nawet wielki imperator Voohan...  

PS Ty możeш zwabić śвiat do CKiR w Puдce <3 1O xX20 p. в 21:01 Театр Хайленд, Рудка, гмина Руда-Хута.


Teatr OKO, Ruda-Huta
"Ja i Karakuliambro"

 

Scenariusz: Marcin Woszczewski
Reżyseria: Marcin Woszczewski i Marcin Nawrocki
Opracowanie muzyczne: Marcin Woszczewski

Występują: Aleksandra Honory, Aleksandra Kozak, Emilia Lewczuk, Oliwia Skrochocka, Dominika Zawiślańska, Przemysław Biernacki, Przemysław Borkowski, Wojciech Mamczarz, Jakub Zwolak.

Inspiracje, literatura i teksty według K.I. Gałczyńskiego „Teatrzyk Zielona Gęś”.

Spektakl „Ja i Karakuliambro” to metaforyczna opowieść o tym, do czego dążymy jako ludzie, na czym się skupiamy, od czego uciekamy i jakie priorytety sobie wyznaczamy. Twórczość K.I. Gałczyńskiego nadała nieco groteskowy charakter tej wypowiedzi, co przekornie kontrastuje z… chyba najważniejszą? dla każdego człowieka potrzebą – miłością. 
Spektakl powstał podczas 47 godzinnego Obozu Teatralnego zorganizowanego w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Gm. Ruda-Huta.

Data premiery: 08.06.2019 r.
Czas trwania: 20 min.

 


Teatr OKO, Ruda-Huta
"Złodziejka"

Scenariusz i reżyseria: Marcin Woszczewski
Scenografia, kostiumy i rekwizyty: Marcin Woszczewski, Karolina Szwalikowska
Występuje: Karolina Szwalikowska
Muzyka: Edvard Grieg – „In the Hall of the Mountain King” - Fragmenty

Inspiracje: Markus Zusak – „Złodziejka Książek” (przekład - Hanna Baltyn)

Dlaczego Złodziejka, skoro zawsze działa zgodnie z kodeksem swojej pracy? Czy zaprosić ją do domu? A co zrobić, gdy się wprosi lub zaskoczy nocą? Skoro Złodziejka działa zgodnie z prawem to, dlaczego Ci, którzy z nią współpracowali są przegrani? A może nazwanie jej Złodziejką jest krzywdzące? Czy jesteśmy w stanie ją polubić?

Dziwna z niej kobieta, szalona artystka, sympatyczna i życzliwa, a jednak budzi niepokój. Postrzega siebie jako postać delikatną, wrażliwą, dostrzega kolory, na które my ludzie nie zwracamy uwagi i choć ma stałą pracę, to jednak ciągle pozostaje złodziejką… czy zechcecie zaprzyjaźnić się z nią? Przekonacie się, gdy dowiecie się, kim na prawdę jest…


Data premiery: 29.02.2020 r.
Czas trwania: 25 min.

 


 

 

 


Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego 


Wyżyna Teatralna 2020
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego

Joomla templates by a4joomla