Wyżyna Teatralna 2019

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów


SPEKTAKLE


Magdalena Bochan-Jachimek, Mosty/Gdynia
"Złota Rybka przed 40-tką"

Fot. Sebastian Mul

Tekst, reżyseria, produkcja: Magdalena Bochan-Jachimek
Koprodukcja: Teatr BOTO
Choreografia: Michał Cyran
Światło: Łukasz Sasko
Grafika: Anna Iliszko

Młodość marzy, dojrzałość posiada. Młodość kipi optymizmem, dojrzałość - w najlepszym wypadku - tonie w realizmie. Młodość walczy, zaś dojrzałość akceptuje. Tak jest prawie zawsze. Spektakl "Złota Rybka przed 40-tką" potwierdza, że "prawie" robi wielką różnicę.
Magdalena Bochan-Jachimek, znana trójmiejskiej publiczności z monodramu macierzyńskiego "Mamy problem", spektaklu "Bez przesady" oraz działalności w Gdyńskim Centrum Kultury, postanowiła wziąć na warsztat własne marzenia. Obśmieje te, które udało jej się zrealizować, choć nie były tego warte, i opowie o pragnieniach, które od lat zalegają w miejscu na co dzień niedostępnym dla nieznajomych. A wszystko po to, by i widzowie postawili sobie to jedno z najważniejszych życiowych pytań: "A o czym tak naprawdę marzę ja? I dlaczego tego nie realizuję?".

Data premiery: 26.01.2019
Czas trwania: 50 min.
SPEKTAKL 15+

 


Teatr Wojtka Kowalskiego, Częstochowa
"HOMOSOVIETICUS
czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki"

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Kowalski
Muzyka: Bułat Szałwowicz Okudżawa
Scenografia, choreografia, dźwięk oraz światło: Jolanta Nykowska

Monodram skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki - wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych.

Data premiery: Grudzień 2017 r,
Czas trwania: 50 min.

 


Mirek i Przemek, Lublin
"Dwaj krasnale oczytani niebywale, czyli podróż na koniec tęczy"

 

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Gąsiorowicz
Scenografia: Mirosław Majewski
Choreografia: Zespół

Dwaj krasnale uciekają z miasta zabierając ze sobą książki z wierszami dla dzieci, ponieważ nikt się już tymi wierszami nie interesuje. Chcą je zanieść na koniec tęczy i tam ukryć aby doczekały być może kiedyś lepszych czasów. W trakcie swej drogi zatrzymują się na nocleg w przydrożnym opuszczonym domu. Spektakl oparty jest o wiersze dla dzieci Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Spektakl zakłada interakcję z widzem.

Data premiery: 01.08.2019 r. PREMIERA
Czas trwania: 60 min.

 


Teatr Krzyk, Maszewo
"HEJ, TY"

Fot. Piotr Nykowski

Scenariusz i reżyseria: Marek Kościółek i Anna Giniewska
Światło: Nikon Medvedev

Autorski spektakl Teatru Krzyk zrealizowany z dwiema młodymi kobietami Aleksandrą Czubińską oraz Nikolą Palej. To impresja teatralna o tym, co zostaje kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość. Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy li tylko siebie. Może to wystarczy?

Czas trwania: 40 min.

 


Caryl Swift, Słupsk
"Tertium. Ten trzeci świadek w sprawie Hioba"

Scenariusz i reżyseria: Stanisław Miedziewski
Gestyka: Mieczysław Giedrojć
Muzyka: Leszek Kułakowski, wykonanie: Tomasz Drążkowski, Leszek Kułakowski kwartet
Kostium projekt: Magdalena Franczak, realizacja: Ola Skiera Chrzan
Kierownik produkcji: Marek Stajkowski

Monodramu „Tertium. Ten trzeci świadek w sprawie Hioba" stworzony został przez znany duet reżysersko-aktorski Stanisława Miedziewskiego i Caryl Swift, na podstawie pierwszego, bezpośredniego przekładu Księgi Hioba z hebrajskiego na polski wykonanego przez Rabina Izaaka Cyklowa w dziewiętnastym wieku.

Jest to spektakl z postmodernistyczną obsesją obcości w myśleniu o religii. To  POSZUKIWANIE ŚLADÓW INNEGO w tej opowieści o konflikcie człowieka z Bogiem... ten inny jest obecny jako świadek słynnego zakładu w niebie. Powołujemy do tego AKTORA, aby  wytworzyć falę emocjonalną spektaklu przez rozbijanie sensów oswojonych, wszystkim wiadomych. HIOB jest idolem swego ludu, przywódcą najpierw cenionym, a potem nagle wzgardzonym... kozłem ofiarnym wskazanym przez społeczność, ofiarą.

Czyż największa ofiara Historii – Holokaust - nie wydarzyła się w XX wieku...
„O ziemio, nie zakrywajże krwi mojej...”
(Ksieja Ioba 16:18; prekład Rabina Izaaka Cyklowa)

Data premiery: 27.03.2019 r.
Czas trwania: 60 min.

 


 Teatr Krzesiwo, Warszawa
"Eksperyment"

Foto: Marta Szymańska, Robert Trzciński

 

Reżyseria: Ryszard Polaszek
Scenariusz: Ryszard Polaszek
Muzyka: Anathema, utwory muzyki klasycznej
Choreografia: zespół
Dźwięk: Ryszard Polaszek
Światło: Ryszard Polaszek

„Eksperyment” to kolejny słodko-gorzki spektakl Krzesiwa przyglądający się kondycji współczesnego człowieka oraz jego osiągnięciom na polu sztuki i nauki. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się pytanie o to czy w społeczeństwie, w którym panuje tak duża różnorodność, rzeczywiście jest miejsce dla nonkonformistów? Czy da się ocalić swoją tożsamość przed tymi, którzy decydują o tym co jest normą? I wreszcie, co to w ogóle znaczy być normalnym?

Data premiery: 17.11.2016 r.
Czas trwania: 40 min.

 


 Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy, Rzeszów
"Niewinne Szekspirowi"

Foto: Przemek Wiśniewski

Reżyseria: Monika Adamiec
Scenariusz: Monika Adamiec na podstawie dramatów Williama Szekspira „Hamlet”, „Romeo i Julia”
Muzyka: Monika Adamiec
Scenografia: Monika Adamiec

W spektaklu „Niewinne Szekspirowi” spotykają się Julia i Ofelia. Czy takie spotkanie było kiedykolwiek możliwe? Co nimi kierowało i czym zawiniły, te dwie młode i piękne bohaterki szekspirowskich dramatów, że musiały umrzeć?

Data premiery: 18.06.2019 r.
Czas trwania: 25 min


Jerzy Kałduś, Lublin
"Kaziuk Kirelejson"

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kałduś,
Monodram na podstawie „Konopielki” Edwarda Redlińskiego.

To powieść obyczajowa przez wielu zaliczana do nurtu chłopskiego. Stanowi mistrzowski zapis konfrontacji mentalności dawnej wsi z cywilizacją miasta. Autor ukazuje w „Konopielce” obyczaje chłopskie z perspektywy jednego z członków społeczności wiejskiej, Kaziuka Bartoszewicza. Jerzy Kałduś za rolę w „Kaziuku Kirelejson” otrzymał między innymi Srebrną Misę na XXXII Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju oraz liczne wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Czas trwania: 50 min.

 


 Teatr NOTOCO, Kraśnik
"Solitude"

 Foto: Grzegorz Żak

Reżyseria: Monika Nitkiewicz
Scenariusz: Monika Nitkiewicz i zespół
Muzyka: Urszula Olszówka, Billy Eilish
Choreografia: Zuzanna Gajewska, Olga Nitkiewicz, Maja Saj
Scenografia: Monika Nitkiewicz, Maciej Mitrut

Solitude to autorski spektakl, który dotyka problemów szeroko pojętej samotności młodego człowieka i jej przyczyn. Nakreśla sytuacje, z którymi młodzież spotyka się codziennie, nie potrafi sobie z nimi radzić, szuka pomocy i słyszy, że musi "się ogarnąć", bo za chwilę stanie twarzą w twarz z dorosłym życiem.

Data premiery: 07.03.2019 r.
Czas trwania: 30 min.

 


Adam Sokolnicki, Głębokie
"Zabawa w Inowłodziu"

Scenariusz i reżyseria: Adam Sokolnicki

Fragment "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima , z części pierwszej "Dzisiaj zabawa w Inowłodziu" i "Ja wódka za wódką w bufecie" – próba zmierzenia się z poezją. Tęsknota za światem, którego już nie ma.

Data premiery: sierpień 2018 r.
Czas trwania: 20 min.

 


  Teatr Rejwach, Nagłowice
"O Medyku Feliksie co był Śmierci Chrześniakiem"

Reżyseria: Dorota Anyż
Scenariusz: Piotr Tomaszuk na podstawie Gustawa Morcinka
Scenografia: Mamert Tomczyk

Spektakl „O Medyku Feliksie co był Śmierci Chrześniakiem” oparty jest na legendzie Gustawa Morcinka. Opowiada o odwiecznych mądrościach ludowych i określaniu priorytetów życiowych. Co w życiu jest ważniejsze: uczciwość, miłość, rodzina, religia czy rozpusta, pycha, łapówkarstwo, samotność…. Jakich wyborów dokona Feliks? A jakich wyborów dokonujemy my? Zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

Data premiery: czerwiec 2019 r.
Czas trwania: 45 min.

 


 Teatr Małych Form Sylaba, Biała Podlaska
"Wędrowanie"

Reżyseria: Roman Uściński
Scenariusz: Małgorzata Szyszka

„Wędrowanie” to tajemnicza historia młodej, ale dojrzałej, dziewczyny uwięzionej w szpitalnych murach. Przytłoczona rzeczywistością i zmęczona wewnętrzną walką snuje refleksje o dzieciństwie. Relacje miłosne, stosunek człowieka do świata natury, doświadczenia śmierci, straty i przemijania oraz kondycja jednostki w napięciu pomiędzy własną wrażliwością a społecznymi normami — to tematy, które wzbudzają w bohaterce przeróżne emocje, od gniewu przez szczęście aż po strach. Zagubiona postać musi podjąć ważną decyzję, od której będzie zależeć nie tylko jej przyszłość, ale również dalszy los drugiego człowieka. Jakiego wyboru dokona?

Czas trwania: 25 min.

 


  Teatr Straszydełka, Ulan Majorat
"Wielotwarze"

 

Scenografia i reżyseria: Sławomir Żyłka, Barbara Michalczuk
Scenariusz: Sławomir Żyłka, Barbara Michalczuk na podstawie tekstów Sławomira Mrożka, Leszka Kołakowskiego i Mirona Białoszewskiego

Na tegorocznym XX Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, jedna z nagród przypadła młodzieżowemu Teatrowi „STRASZYDEŁKA” z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie. Komisja artystyczna doceniła dogłębną analizę pojęcia tożsamości człowieka przeprowadzoną w spektaklu „Wielotwarze”. Widowisko zamknięte jest w klarownej i dlatego czytelnej dla widza, formie teatralnej. Założenia reżyserskie i pomysły inscenizacyjne bardzo wyraziście przekładają na środki teatralne Natalia Dyjak, Julia Sposób i Patryk Łazuga. Obok nich występuje Gabrysia Łazuga z Teatrzyku Małe „STRASZYDEŁKA”, która stara się dorównać starszym kolegom w realizacji postawionych zadań aktorskich. Gabrysia dodaje spektaklowi dziecięcego uroku, który osadza „Wielotwarze” w nostalgicznej krainie dzieciństwa.

Data premiery: czerwiec 2019 r.
Czas trwania: 35min.


Teatr Poezji ŁOK, Łuków
"Diabeł"

 

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Sławomir Żyłka

Diabeł jednak… tkwi w szczegółach. A co z niebem i piekłem? Co z porządkiem moralnym, karą za zło i nagrodą za dobro? Piekło już dawno nie istnieje… i niebo ulega degradacji. Wszystko wolno lub niczego nie wolno! Tak oto, zatoczywszy koło, wracamy do porządku.Do porządku, którego jakiś diabeł zawsze dopilnuje.

Data premiery: marzec 2019 r.
Czas trwania: 10 min.

 


 KONCERT


Zespół 4Roses, Spiczyn

Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Ziółkowie w Gminie Spiczyn. Tworzą go 4 nastoletnie dziewczyny: Dorota Jemielniak, Aleksandra Jóźwiak, Karolina Wziątek i Gabriela Sugier. Dziewczęta odnoszą sukcesy w kategoriach solowych i zespołowych na konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Śpiewają covery znanych i lubianych utworów muzyki polskiej i zagranicznej. Akompaniują: Paulina Mazurek, Paweł Jabłoniec, Karol Skibiński. Zespół prowadzi instruktor wokalny - Paulina Mazurek.

 


 GOSPODARZE


Teatr OKO, Ruda-Huta
"Ja i Karakuliambro"

 

Scenariusz: Marcin Woszczewski
Reżyseria: Marcin Woszczewski i Marcin Nawrocki
Opracowanie muzyczne: Marcin Woszczewski

Występują: Aleksandra Honory, Aleksandra Kozak, Emilia Lewczuk, Oliwia Skrochocka, Dominika Zawiślańska, Przemysław Biernacki, Przemysław Borkowski, Wojciech Mamczarz, Jakub Zwolak.

Inspiracje, literatura i teksty według K.I. Gałczyńskiego „Teatrzyk Zielona Gęś”.

Spektakl „Ja i Karakuliambro” to metaforyczna opowieść o tym, do czego dążymy jako ludzie, na czym się skupiamy, od czego uciekamy i jakie priorytety sobie wyznaczamy. Twórczość K.I. Gałczyńskiego nadała nieco groteskowy charakter tej wypowiedzi, co przekornie kontrastuje z… chyba najważniejszą? dla każdego człowieka potrzebą – miłością.
Spektakl powstał podczas 47 godzinnego Obozu Teatralnego zorganizowanego w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Gm. Ruda-Huta.

Data premiery: 08.06.2019 r.
Czas trwania: 20 min.

 


Teatr OKO, Ruda-Huta
"Złodziejka"

Scenariusz i reżyseria: Marcin Woszczewski
Scenografia, kostiumy i rekwizyty: Marcin Woszczewski, Karolina Szwalikowska
Występuje: Karolina Szwalikowska
Muzyka: Edvard Grieg – „In the Hall of the Mountain King” - Fragmenty

Inspiracje: Markus Zusak – „Złodziejka Książek” (przekład - Hanna Baltyn)

Dlaczego Złodziejka, skoro zawsze działa zgodnie z kodeksem swojej pracy? Czy zaprosić ją do domu? A co zrobić, gdy się wprosi lub zaskoczy nocą? Skoro Złodziejka działa zgodnie z prawem to, dlaczego Ci, którzy z nią współpracowali są przegrani? A może nazwanie jej Złodziejką jest krzywdzące? Czy jesteśmy w stanie ją polubić?

Dziwna z niej kobieta, szalona artystka, sympatyczna i życzliwa, a jednak budzi niepokój. Postrzega siebie jako postać delikatną, wrażliwą, dostrzega kolory, na które my ludzie nie zwracamy uwagi i choć ma stałą pracę, to jednak ciągle pozostaje złodziejką… czy zechcecie zaprzyjaźnić się z nią? Przekonacie się, gdy dowiecie się, kim na prawdę jest…


Data premiery: Pokaz przedpremierowy
Czas trwania: 25 min.


(MMS plus MMS) + impro = „Wielka improvizacja”

MMS impro i ich program „MMS plus” nabiera „kolorów”. Tym razem to nie przelewki, powyższe równanie matematyczne mówi samo za siebie. Tylko w Rudce, podczas OFTIM Wyżyna Teatralna na scenie pojawią się improwizatorzy, którzy, na co dzień również improwizują…, ale nie razem…, dlatego spotkanie to, nabiera w pełni wartości słów, będących mottem twórców programu, mianowicie „nie zobaczysz tego nigdy więcej”.

Jeżeli czytając to nie wiesz, o co chodzi, to ZNAK!, żeby przyjść i zobaczyć... natomiast jeżeli wiesz co jest grane, to namawiać nie musimy ;-)
Zapraszamy MMS plus Magda, Michał, Szymon!

 

Gośćmi specjalnymi grupy MMS impro, podczas pokazu „Wielka Improvizacja” będą:

  • Magdalena Bochan-Jachimek (Złota Rybka przed 40-tką)
  • Michał Łysiak (Poławiacze Pereł Improv Teatr, Kabaret Świerszczychrząszcz)
  • Szymon Jachimek (aktualnie Improskład, niegdyś Kabaret Limo)

 


Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego 


Wyżyna Teatralna 2019
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego

Joomla templates by a4joomla