Wyżyna Teatralna 2017
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów


WARSZTATY


Dominik Rybiałek, Warszawa

Warsztaty wokalno-teatralne

Dominik Rybiałek – aktor, wokalista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, w latach 2013-2015 student wokalistyki jazzowej w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Doświadczenie artystyczne zdobywał pracując w kraju, za granicą oraz uczestnicząc w warsztatach międzynarodowych m.in.w Nowym Jorku i Essen. Jako aktor, występuje w teatrach – im. J. Słowackiego, Ludowym, Nowym w Krakowie oraz warszawskim Teatrze Dramatycznym i Teatrze Rampa, w spektaklach zarówno dramatycznych jak i musicalowych. Oprócz tego działa niezależnie, grając monodram "Kolorowa, czyli biało-czerwona", gdzie wciela się w postać młodego nacjonalisty. W związku z monodramem, był gościem m.in. w programie Polsat News. Stypendysta Rektora PWST w latach 2013-2015, zdobywca Nagrody Aktorskiej na 32. FST w Łodzi za rolę Siemiona Siemionowicza w spektaklu dyplomowym „Samobójca” w reż. J. Treli oraz Grand Prix na 13. OFPA "Reflektor" w Koszalinie. Współpracował z artystami z całego świata (m.in. S. Kaye, A. Lubitz, N. Kolada, B. Michaels, A. Smith, G. Kiley,R. Kołakowski, S. Lachowolska, M. Florek, J. Trela, M. Kalita, A. Popławska, G. Gietzky, S. Bello) – występował m.in. na scenach w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Muzycznie: 2013- 2014 - wokalista zespołu The White Camel, w 2015 roku wokalista zespołu funkowego Into the Sun. Laureat licznych festiwali muzycznych. Absolwent prestiżowego projektu Klasa BGŻ – stypendium finansującego naukę w liceum i na studiach.


Przemysław Gąsiorowicz, Lublin
Elementarne zadania aktorskie

 

  Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Uczeń m.in. Jana Peszka, Mikołaja Grabowskiego, Marty Stebnickiej, Olgi Szwajgier, Krzysztofa Globisza, Anny Polony i Jerzego Stuhra. Współpracował m.in. z Teatrem Nowym w Łodzi. Obecnie (od września 2007) aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Na Wyżynie Teatralnej zaprezentuje monodram pt.: "Rekolekcje" oraz poprowadzi warsztaty w zakresie elementarnych zadań aktorskich.


Henryk Kowalczyk, Lublin
Teatr alternatywny (warsztaty dla instruktorów)

 

   Twórca autorskiego Teatru Scena 6, który przetrwał ponad ćwierć wieku i do dziś uważany jest jako jeden z najważniejszych w lubelskiej alternatywie. Henryk Kowalczyk jest reżyserem między innymi takich przedstawień jak: „Zesłani do raju”, „ Psalmy”, „Wiosna Ludów” czy „Heretycka symfonia”. W poszukiwaniu  pełniejszego i sprawniejszego funkcjonowania artystycznego w realiach nowej codzienności H. Kowalczyk powołuje do życia Fundację Sztuki im. Brunona Schulza. Przed kilku laty H. Kowalczyk organizuje w Lublinie (przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury) „Festiwal Teatrów Niewielkich” – ogólnopolski przegląd monodramów. Pomysłodawca i organizator I  edycji Wyżyny Teatralnej w Kopinie w 2008r. W trakcie tegorocznej "Wyżyny Teatralnej" poprowadzi warsztaty w zakresie teatru alternatywnego.


Caryl Swift, Słupsk
Poezja w teatrze

CARYL SWIFT urodzona w Farnborough (Wielka Brytania) aktorka, tłumaczka, animator kultury, od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce.
W 1985 ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth, Wydział Teatru, Filmu i Telewizji (aktorstwo, reżyseria). Od początku lat ’90 aktorka współpracuje z wybitnym reżyserem Stanisławem Miedziewskim (Słupski Ośrodek Teatralny RONDO, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Kompania Banda Oszustów). W latach 2005-2007 aktorka i asystent reżysera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie była również koordynatorem współpracy zagranicznej teatru. W 2005 zagrała też roku w Teatrze Off-deBicz w Sopocie. Zrealizowała trzy monodramy „Kalamarapaksa”, „Ćma” i „Matka Mejra i jej dzieci”. Aktorka ma swym koncie role w serialach telewizyjnych i reklamach. Caryl Swift jest również autorką wielu przekładów dla teatrów i aktorów (m.in. Teatr KANA, Ewa Kasprzyk, dla Festiwalu Teatralnego Divadlo w Nitrze na Słowacji, Marcin Bortkiewicz, Wioletta Komar, Teatr Cogitatur). Współpracuje też aktorami pomagając im ulepszyć odegranie jej przekładów w języku angielskim. Dzięki zachowaniu – w przekładzie – niuansów rytmu, tonu i emfazy oryginału, wynikiem takiej współpracy są bardzo pozytywne recenzje i prestiżowe nagrody, m.in. Fringe First oraz Critics’ Award na Edinburgh Fringe Festival (“Noc”, Teatr KANA) oraz w 2011 roku Best Actress (“Diva”, Wioletta Komar) i Best International Show (“Patty Dyphusa”, Ewa Kasprzyk) na United Solo Festival na Broadway’u w Nowym Jorku.

NAGRODY ZA DZIAŁALNOŚĆ AKTORSKĄ: wyróżnienie na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu (1994), XXXVII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2002 – Nagroda Marszałka Województwa Zachodnio-Pomorskiego, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2002) – Grand Prix, Festiwal Formy Teatralne w Warszawie (2002) – Grand Prix, Nagroda Specjalna Jury 44 Kaliskich Spotkań Teatralnych (2004), Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Mogilewie na Białorusi – Grand Prix (2007). Nagroda I stopnia Prezydenta Miasta Słupska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Rondo w Słupsku (2005).


Damian Grzywna, Świerże/Ruda-Huta
Samoobrona/Bezpieczna Kobieta/Krav Maga

   Państwowy Instruktor Sportu i Rekreacji – specjalność Samoobrona. KMCS Internetional Instructor Level I. Instruktor Federacji CEK&KMA – stopień - Balck Belt I Dan Krav Maga. Instruktor strzelectwa sportowego federacji CEK&KMA. Uczestnik/Organizator wielu seminariów i szkoleń z zakresu: Survival/Bushcraft. Miłośnik militariów i uczestnik szkoleń o charakterze dywersyjno/zaczepnym w wypadku zaburzenia funkcjonowania podstawowych struktur państwowych.


 

 Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego 


 Wyżyna Teatralna 2017
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego

Joomla templates by a4joomla