- Szczegóły
- Opublikowano: 15 sierpień 2011
- Odsłony: 2836
III Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodych
WYŻYNA TEATRALNA 2011
Mekka dla wielbicieli teatru
Okres od 4 do 7 sierpnia był czasem, w którym wszystkie drogi prowadziły do Rudki. Tam właśnie odbywała się impreza, która w kalendarzu kulturalnym naszego Województwa, a nawet ogólnopolskim, ma niemałe znaczenie.
Była to już trzecia Wyżyna organizowana w naszej gminie. Impreza ta trwała 4 dni i nie można było mówić o nudzie. Codziennie od godz. 10 odbywały się warsztaty teatralne, następnie przychodziła pora na spektakle. Zwieńczeniem każdego dnia było ognisko, gdzie można było porozmawiać o wrażeniach minionego dnia i poczuć atmosferę teatralnej bohemy. Do Rudki zjechały teatry i aktorzy z Kielc (Teatr Ecce Homo), Lublina ( Teatr Scena 6, Teatr Tańca Ognia Arrindal), Kraśnika (Teatr Projektowy), Łęcznej (Teatr Gravite), Głębokiego (Adam Sokolnicki), Jarosławia (Teatr Plaster), Ułan-Majoratu (Teatrzyk Straszydełka) i oczywiście z Rudy-Huty (Teatr OKO) oraz Rudki (Teatr Jarzębina Czerwona). Łącznie odbyło się 17 spektakli, 2 koncerty i recital. Niezapomnianych doznań muzycznych dostarczyli nam Aneta Miszczuk, zespół Akademuz oraz Jerry&Dada. Tegorocznym gościem specjalnym był znakomity aktor i reżyser Mikołaj Grabowski, Dyrektor Naczelny i Artystyczny "Narodowego Starego Teatru" im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zaprezentował nam monodram „Audiencja II”. Spektakl cieszył się dużą popularnością. Wielką furorę zrobiła również prapremiera monodramu prezentowanego przez Marcina Nawrockiego, był to odważny spektakl pt. „Ciacho”. Owe „Ciacho” było niespodzianką przewidzianą na pierwszy dzień festiwalu. Swoją obecnością zaszczycili nas również takie osobowości jak: Henryk Kowalczyk, twórca autorskiego Teatru 6; Przemysław Gąsiorowicz, aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie; Sławomir Żyłka, opiekun dziecięcego Teatrzyku „Straszydełka”, na Wyżynie prowadził warsztaty w zakresie plastyki teatralnej oraz Adam Sokolnicki, prowadził warsztaty teatralne dla najmłodszych uczestników festiwalu.
Wyżyna Teatralna ma charakter ogólnopolski. Jest przeglądem teatrów, a nie konkursem, dzięki czemu nie było miejsca na niezdrową rywalizacje. Festiwal ten objęty jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego p. Krzysztofa Hetmana. Natomiast organizatorami są Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta, Gmina Ruda-Huta, Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie oraz Teatr OKO. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego, a partnerami są Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza w Lublinie. Celem festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego teatrów profesjonalnych, nieprofesjonalnych, młodzieżowych i dziecięcych z całego kraju, inspirowanie poszukiwań nowych form pracy artystycznej, możliwość wymiany doświadczeń, integracja artystycznego środowiska, rozwój kultury teatralnej naszego regionu, promowanie niestandardowych przedsięwzięć teatralnych. Wszystkie założenia zostały jak najbardziej wykonane. Przyjemna atmosfera Wyżyny sprzyjała rozwojowi i samodoskonaleniu.
Tak minęły 4 pracowite dni. Sala codziennie zapełniona była widzami. Frekwencja była imponująca, do Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce przybyło kilkaset osób. Festiwal ten ma swój nietypowy klimat. Z dala od zgiełku miast, wśród życzliwych ludzi, można zapomnieć o problemach i przeżyć wiele ciekawych chwil. Jest co wspominać... A następna Wyżyna dopiero za rok.
Ewa Kamińska
Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego