Wyżyna teatralna w Kopinie

W budynku nieczynnej od dziesięciu lat szkoły w Kopinie spotykają się w weekend animatorzy ruchu teatralnego małych miejscowości Lubelszczyzny. To druga część programu "Wyżyna teatralna" organizowanego przez Henryka Kowalczyka z WOK i finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

- Projekt "Wyżyna teatralna" zwraca uwagę na aspekt kulturalnej, artystycznej i obywatelskiej edukacji młodzieży w małych ośrodkach lokalnych województwa. Projekt ma charakter spotkań nieprofesjonalnych grup teatralnych z całej Lubelszczyzny, podczas których odbywają się prezentacje teatralne oraz przeprowadzane są warsztaty dla instruktorów i innych zainteresowanych uczestników - opowiada Henryk Kowalczyk. To bardzo ważne przedsięwzięcie, gdyż promuje teatr - i w ogóle działalność kulturalną - jako formę rozwijania zainteresowań, ekspresji osobowości, budowania więzów społecznych i wartościowego stylu życia. Jest też formą samoświadomości społeczności lokalnej. Projekt "Wyżyna teatralna" jest więc rodzajem magnesu dla tych wszystkich, którzy w kulturze upatrują wartości istotnych w życiu swej Małej Ojczyzny. Nie chodzi o jednorazową inicjatywę, przeciwnie - projekt jest budowany wieloetapowo, aby animatorzy teatru zdobyli nie tylko kwalifikacje, ale i stosowne doświadczenie w organizacji spektakli, pokazów itp.

Projekt rozpoczął się od wysoko ocenianych przez Narodowe Centrum Kultury Instruktorskich Kursów Kwalifikacyjnych. Dzięki pomocy gminy Cyców i starostwa znaleziono miejsce, gdzie mogliby zjeżdżać się miłośnicy teatru z wiosek i małych miejscowości. To szkoła w Kopinie, wsi w gminie Cyców w powiecie Łęczna, wybudowana społecznie, a nieczynna od dziesięciu lat. Najpierw w czerwcu odbyło się tu spotkanie pasjonatów teatru, podczas którego zaprezentowano 10 przedstawień. Teraz, czyli 27-28 września przyjeżdżają do Kopiny kolejne zespoły, instruktorzy - i przedstawienia.

- Ci ludzie uświadamiają sobie możliwości, jakie przed nimi się otwierają. Podejmują inicjatywy lokalnych festiwali i wydarzeń kulturalnych, a te są z reguły ważnymi wydarzeniami w życiu społeczności lokalnych. I nie są to jakieś sztampowe "dni" danej miejscowości, podczas których ściąga się jakąś popularną gwiazdę najlepiej z telewizji, lecz autorskie, twórcze przedsięwzięcia, spełniające prawdziwie walor edukacyjno-artystyczny. Pozwala to tym ludziom promować się wzajemnie, nawiązywać kontakty. Trzeba podkreślić, że wszystko to dzieje się na uboczu głównego "szlaku kultury" - podkreśla Henryk Kowalczyk.

Na początek rozpoczynającej się dziś sekwencji "Wyżyny teatralnej" wystąpi grupa teatralna "Cycowianie", a potem kolejno: grupa z GOK w Trzydniku Dużym, grupa z gimnazjum w Cycowie, teatr Sans Gravitacion z CK w Łęcznej, Teatr Niewielki, a w samym Cycowie - teatr Oko, zaś w pobliskiej miejscowości Podgłębokie - teatr Puk-Puk. Drugiego dnia "Oko" i "Puk-Puk" zagrają w Kopinie, gdzie też monodram zagra Adam Sokolnicki z MOW w Podgłębokiem i grupa "Leskowianie". Warsztaty teatralne poprowadzą: Ewa Woźniak i Magdalena Miklasz.

W Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie Henryk Kowalczyk pracuje od kilku lat, jako znawca teatru i reżyser wywodzi się z dawnego studenckiego teatru offowego, prowadził autorski teatr Scena 6, w WOK organizuje z powodzeniem również Festiwal Teatrów Niewielkich.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
2008-09-27


 

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Patriotyzm jutra”

Joomla templates by a4joomla